Aké bolo Rádio Tatry?

Štartujeme retro rubriku. V rámci nej sa pozrieme do minulosti na už zaniknuté rádiá. Chceme si ich trošku pripomenúť a nie je vylúčené, že články budú priebežne aktualizované o informácie a ďalšie materiály, ktoré sa podarí získať. Postupne sa takto pozrieme na všetky stanice v úplne náhodnom poradí.

Rádio Tatry

Jedným z pionierov súkromného rozhlasového vysielania u nás bolo Rádio Tatry. Vzniklo medzi prvými stanicami na území vtedajšej ČSFR. Rádiá boli postavené na intuícii a historické skúsenosti s komerčným vysielaním, marketingom, či predajom reklamy chýbali. V tomto to priekopníci mali oveľa ťažšie. Call outy, halové testy a podobne neexistovali. Bežne sa hrali tisíce skladieb v rotáciách. Moderátor v rádiu bol v tom čase hviezda. Dnes už je to až na pár výnimiek len moderátor. To obdobie bolo svojim spôsobom čarovné aj tým, že v úplných začiatkoch neboli ani prieskumy počúvanosti. Vysielanie z toho obdobia by už dnes bolo skôr úsmevné, ale vtedy to bolo niečo neskutočné.

Keď sa pozrieme späť prvý zákon, ktorý sa zaoberal aj súkromným rozhlasovým vysielaním, bol zákon č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania. Až po nadobudnutí jeho platnosti vznikla Federálna rada pre rozhlasové a televízne vysielanie. Krátko na to vstúpil do hry kompetenčný zákon, ktorý riešenie aj súkromného rozhlasového a televízneho vysielania dal na úroveň republík. Tak vznikla aj prvá Rada SR pre rozhlasové a televízne vysielanie na základe zákona č. 294/1992 Zb. Oficiálne začala fungovať od 12. júna 1992. Krátko pred začiatkom jej fungovania rozhodol minister kultúry o udelení dvanástich licencií priamo. Stalo sa tak 4. mája a 5. júna 1992. Minister vtedy nerešpektoval zákon o správnom konaní a stanice nemali ešte ani pridelené frekvencie od TÚ SR, no jeho rozhodnutie znamenalo aj tak úspešný štart prvých staníc. Niektoré vysielajú úspešne dodnes, iní priekopníci, ako Rádio Tatry, ktorému sa venujeme v prvej časti seriálu, zanikli. Treba spomenúť, že niektoré ani nezačali vysielať. Vtedy bolo charakteristické, že jedno rádio = jedna frekvencia. Stanice s dvoma a viacerými frekvenciami neboli. Pre úplnosť spomeňme, že licenciu udelenú ministrom kultúry dostalo Rádio Tatry, Fun Rádio, Rádio Twist [dnes Viva], Rádio Academica [Ragtime], Rádio Mária [dnes Lumen], Rádio Cenza [Rádio R.M.C.], FM Rádio DCA, Rádio Family, Rádio Liptov, Rádio Trnava [Rádio T, Rádio Forte], Rádio Klassik, Rádio Anténa [Rádio ABCD]. Zo spomenutých staníc v zákonnej lehote 180 dní od udelenia licencie nezačalo vysielať Rádio Klassik a Rádio ABCD. Licencie im tak boli odobraté.

Späť ale pod naše veľhory... Rádio Tatry sa v éteri objavilo niekoľko dní pred svojim oficiálnym štartom, ktorý bol 6.12.1992. Napríklad Rádio Twist sa v tom čase na svoj štart len chystalo. Prvé testy pred spomenutým dátumom prebiehali tak, že na frekvencii 102.5 MHz z kóty Dubina hrali celé albumy. Testoval sa vysielač a jeho dosah. Dlhé roky sa vysielalo v kruhovej polarizácii s vyžiareným výkonom 1.2 kW. Mikuláš priniesol podtatrancom svoje prvé rádio, o čom hovorila aj kampaň, ktorá štart sprevádzala.

V tom období to bola veľká udalosť, veď nakoniec to bolo v regióne prvé dostupné súkromné rádio v pásme FM, kde sa hrala iná hudba ako v štátnom rozhlase. Rock FM Rádio sa pomaly len rozširovalo. Keďže FM pásmo v tom čase bolo parkticky nepoškvrnené, stanica hrala z kóty Dubina nad mestom Poprad veľmi ďaleko. Zachytiť sa dala aj v Prešove či Michalovciach. Pre komunikáciu s poslucháčmi v dobe, keď neexistoval e-mail, používalo vtedy dobre známy P.O.BOX 29 na pošte Poprad 2. Stanica dlhé roky od svojho vzniku sídlila v budove vtedajších Telekomunikácií na sídlisku Juh v Poprade. Tam bolo už od narodenia stanice štúdio vybavené profesionálnou technikou - pult a prehrávače značky Revox, zvukový procesor Orban, či v tom období počítač na prehrávanie reklám a jinglov (rok 1992) bolo niečo neskutočné.

Prvý hlas, ktorý sa prihovoril k poslucháčom, patril Petrovi Sámelovi v rámci správ 6. decembra 1992 o 05:00. Vo vysielaní sa medzi prvými objavili aj Karol Cabala, Mira Kováčiková, Vlado Paulíny, Zuzka Barillová, Robo Strojný, či Jano Benny Kacviňár. Neskôr to bol napríklad aj Marcel Forgáč, ktorého si môžete vypočuť aj v niektorých jingloch na konci článku, či Milo Majlo Lištiak, Tomáš Karpel - dnes šéfujúci Jemným Melódiám a ďalší...

Stanica vysielala kvôli nákladom na začiatku len časť dňa. Večer a v noci sa preberal program francúzskej Europe 2, od ktorej pochádzalo aj logo. Pravdepodobne pomáhali s rozbehom a v prvých rokoch vysielania. Vtedy sa bežne objavovalo “Rádio Tatry - program Európa 2”. Stanica neskôr v nočných hodinách prenášala RMF FM z Poľska a prestala používať identifikáciu spojenú s Európou 2. Odtlačok po nej ostal len v logu, ktoré sa používalo do konca existencie Rádia Tatry. V roku 1996 sa začal používať slogan “Lavína dobrej nálady” a niekedy v tom čase sa postupne prešlo na 24 hodinové vysielanie zo štúdia v Poprade. Vtedy ešte stanice hrali hudbu z CD nosičov a tak muselo byť odbavované manuálne, na rozdiel od dneška. Rádio Tatry až na niektoré špecifické náročnejšie programy vysielalo ako jendno z mála v CD ére u nás systémom one man show. Vysielanie na 102.5 bolo od začiatku v kruhovej polarizácii, no zmena antén za horizontálne, ktorá nastala v roku 1997 pokrytie dovtedy jedinej frekvencie zhoršilo. Krátko na to prišla prvá expanzia. Rádio Tatry začalo vysielať v Liptovskom Mikuláši na frekvencii 89.7. Dodnes po ňom na stožiari [kóta Háje] ostala trasa a vertikálny dipól. V tom roku spustilo aj vysielanie RDS. U mnohých staníc sa RDS objavilo len koncom 90tych rokov. V roku 1998 [6. júla] sa stanica presťahovala. Zo svojho sídla - budovy Telekomunikácií na sídlisku Juh, odkiaľ vysielala od vzniku, prišla do centra mesta Poprad a to na Námestie sv. Egídia.

Stanica dlhší čas vysielala informácie pre turistov v dvoch cudzích jazykoch a svojim dielom pomáhala cestovnému ruchu, aj keď domácim informácie napríklad v angličtine, ktorá vtedy nebola rozšírená tak ako dnes, asi prekážali

Ďalšia expanzia, alebo skôr pokus o ňu prišiel v roku 1999, kedy po udelení silnej 10kW frekvencie začalo rádio vysielať aj na kóte Kotník v Starej Ľubovni [105.7]. Z nej vysielalo len zhruba tri týždne. Problémom bola vysoká cena vtedajších Rádiokomunikácií za šírenie signálu. Pri 10kW by to bolo pre stanicu likvidačné a na rozdiel od dvoch vlastných vysielačov [Poprad a Liptovský Mikuláš] tu museli použiť technológiu Rádiokomunikácií, nakoľko tie do svojich objektov v tom čase ani nikoho nevpustili pre inštaláciu vlastnej technológie. Práve vysoké ceny Rádiokomunikácií boli likvidačné pre niekoľko staníc v 90tych rokoch. Na frekvencii 105.7 sa po pauze ešte objavilo, ale opäť len na chvíľu. Pravdepodobne o ňu nechcelo prísť.

Rok 2001 priniesol smutný koniec jedného z najstarších rádií. 11. apríla Miroslav Stejskal, riaditeľ rádia oznámil ukončenie vysielania k 20. aprílu 2001. Dôvodom bolo rozhodnutie väčšinového vlastníka - firmy Yonn. Tá následne informovala, že dôvodom je neúnosné zadĺženie spoločnosti, jej neschopnosť vytvárať dostatočné finančné zdroje nevyhnutné na zabezpečenie vysielania a záujem vlastníkov neprehlbovať ďalej záväzky prevádzkovateľa voči tretím subjektom. Po dodatočných zisteniach ekonomických nedostatkov v spoločnosti R.A.Tatry, s.r.o. [držiteľa licencie], bola spoločnosť ako väčšinový vlastník prevádzkovateľa rozhlasovej stanice nútená Rade pre vysielanie a retransmisiu vrátiť licenciu. V orgánoch spoločnosti Yonn bol v tom čase Milan Králik, ktorý vtedy riadil Fun Rádio. Zamestnanci sa o konci dozvedeli z tlačovej správy agentúry SITA, ktorej spravodajský servis používali. Bolo to ani nie dva týždne pred koncom. Oficiálne od vedenia sa to dozvedeli až o deň neskôr na schôdzi s vedením. Boli upozornení, že za dni, ktoré budú ešte vysielať, nedostanú už honoráre.

Nasledujúce dni sa niesli v znamení nostalgie vo vysielaní, spomienok na začiatky a pod... Vo vysielaní bežal aj oznam o konci vysielania púšťaný vždy po celej hodine. Nebol problém počuť ranné vysielanie s jedným vstupom – informáciou o provizórnom vysielaní, celý album G. Michaela a iných. Koniec 19.4.2001 pred polnocou. Zaniklo ďalšie rádio... Prvou pesničkou z Rádia Tatry bol Eric Clapton - I Shot The Sherif. Presne tá istá skladba celé vysielanie aj ukončila. Pozrite si na RADIA.SK vyhlásenie zamestnancov ku koncu vysielania.

Stanici zrejme nepomohlo jej rozširovanie, ktoré pomáhalo vyrábať dlhy a paradoxne aj chvályhodná snaha o zlepšovanie programu. Tá vyrábala náklady. Problémom bol aj slabší obchod a menej reklamy. Stanica mala veľmi kvalitné regionálne spravodajstvo vysielané počas celého dňa. To bolo plné príspevkov reportérov v pokrytých mestách, ako Spišská nová Ves, Liptovský Mikuláš a podobne. Nechýbalo športové spravodajstvo so samostatným redaktorom, alebo sa rádio venovalo politike [Jožo Kubáni], informáciám od horskej služby, či z lyžiarskych stredísk. Z programov by sa dali spomenúť ranné Na nohy, Spievanky, Horných 20 a ďalšie... Rádio Tatry malo na svoju dobu tvár programovo i hudobne. Kto v 90tych rokoch mal u nás skúsenosti s rozhlasovým vysielaním? Inšpirovať sa dalo akurát v zahraničí. Už to, že rádio v roku 1992 v Poprade začalo vysielať, bol malý zázrak.

Stanica bola hudobne orientovaná skôr na strednú generáciu [AC]. Už vtedy sa na plánovanie hudby používal známy a vo svete najpoužívanejší Selector. V regióne malo Rádio Tatry svoje pevné a nezabudnuteľné miesto. Jednoducho, žilo s regiónom. Jeho posledné čísla v rámci počúvanosti nájdete TU.

Pokus o obnovenie stanice tu bol niekoľkokrát, kedy sa spolumajiteľ a človek, čo bol pri zrode Rádia Tatry - Igor Ľudma snažil stanicu obnoviť ešte v roku 2001, keď žiadal o všetky frekvencie po Rádiu Tatry cez Skinautique Club, s.r.o., neskôr v roku 2002 cez spoločnosť Medial Trade chcel frekvenciu pre Rádio Tatry v Starej Ľubovni a vyšlo mu to až do tretice v roku 2003, keď žiadal o frekvenciu 94.2 po Rádiu Rebeca na Kráľovej holi. Finančná náročnosť projektu tak silnej frekvencie chcela ale nového investora a ten z projektu po čase urobil RTI. Igor Ľudma dnes prevádzkuje v Poprade lokálne Rádio Tour, ktoré je pre spor na Najvyššom súde v zmrazenom stave bez atraktívneho programu už od svojho vzniku.